Nepál 2021: Den 3 – Magingoth – Phedi

Nepál 2021: Den 3 – Magingoth – Phedi

Úterý 23. listopadu 2021

Ráno není kam se hnát. Vstávám. Na pokoji jsou 2 stupně. Dnes mám v plánu dojít do Phedi (3700 m). Koketuju s myšlenkou, že bych mohl jít ještě dál. Jenže to bych už pak musel přejít sedlo Laurebina Pass (4600 m) a pak sejít až do Laurebina (3900 m), to už by asi bylo moc daleko. Bylo by to proveditelný, ale to bych byl býval musel vstát dřív – dnes jsem vstal celkem pozdě, protože do Phedi to není daleko.

Balím, snídám, platím (1400 Rs, 280 Kč) a v 9:16 vyrážím. Prve jdu trochu z kopce, až dojdu do dalšího guest housu. Tady odbočím vpravo do kopce.

V závěrečném stoupání před první osadou dojdu Belgičana. Vyjdeme nahoru až kousek nad vesnici a otevřou se krásné výhledy.

Jsme v Thadepani (3650 m). Tady se napojím, až se zhruba za týden budu vracet zpět. Je chvíli před jedenáctou. Dávám si oběd. Žádám si vodu. 1 l PET bude prý stát 350 Rs (70 Kč). Aha, tak to si raději doplním do flašky horkou vodu, to stojí jen 100 Rs (20 Kč).

Otevřený je pouze jeden guest house a zrovna tam taky zastaví korejská turistka s průvodcem a nosičem. Jdou ze severu.

V 11:45 pokračuju dál. Belgičanovi jsem dal trochu náskok. Prve se musí sejít asi do 3300 m. Klesání by mi šlo, ale moc mě to netěší, protože o to víc pak budu muset nastoupat.

I dnes jdu v kraťasech, i když teď se počasí trochu kazí. Ale dokud makám, tak je mi teplo.

Následuje souvislé stoupání. O pár set metrů výš je Gopte (3400 m). Je tu jeden guest house a venku zrovna uklízí mladej borec. Na pár minut se zastavím a prohodíme pár slov. Minulý rok touto dobou tu prý bylo plno sněhu. Zajímavé, myslel jsem, že tady většinou přichází sníh až na přelomu roku, nebo spíš ještě později.

Pokračuju dál vzhůru do lokálního maxima 3650 m a pak zase trochu klesám. A pak zase stoupám, je to taková houpačka. Ale teď už se blížím Phedi.

Jak je vidět na fotkách, máme psa. Prostě se k nám přidal. Většinu cesty jde s Belgičanem. Určitě by chudák chtěl něco na jídlo, ale nikdo mu nic nedá.

Posledních 10 minut před Phedi je to nádhera. Dramatické svahy, skály, divoké potoky. Dokonce tu opravují stezku.

Je 14:30 a jsem v Phedi (3700 m). Dál už dnes nepůjdu. Jsou tu dva guest housy a dostal jsem tip, že ten menší o kus níž je lepší. Jenže je zavřený. Takže beru ten druhý. Je fakt, že to tu působí trochu unaveně. Ale nakonec je tu všechno, co potřebuju – pokoj a postel, jídelna s kamny. A i tu očistu vyřeším – tady už není tekoucí sprcha, takže dostávám kýbl s horkou vodou a jdu se umýt do budky vedle záchodu.

Večer přijdou na jídlo i nějací další místní borci, myslím, že jsou to ti pracanti, co opravují stezku. Není tu žádná žena, což je trochu škoda – žena v domě bývá určitou zárukou čistoty, pořádku a tak. Ale všechno tu funguje, jak má, nemám si na co stěžovat.

Společnost nám dělá i pes, co se k nám přidal. Místní ho tak nějak přijmou, žádnej problém. A prý říkali, že mu i něco dají na jídlo, ale zatím to tak nevypadá.

Když jdu někdy kolem deváté spát, tak jdu na záchod ven a jak otevřu dveře, tak jima vyklouzne pes. Vracím se zpět a pes je pořád venku o kus vedle. No nahánět ho nebudu, ale je mi ho trochu líto, že si zvolil strávit noc venku – vevnitř by bylo přece jen o pár stupňů víc.

15 km, stoupání 1492 m. Celkem 48 km.

2 thoughts on “Nepál 2021: Den 3 – Magingoth – Phedi

  1. Ahoj,

    super článek, těším se na další části. Líbí se nám tvůj itinerář a přemýšlíme s bráchou, že bychom podobný trek absolvovali v dubnu. Máš někde sečtené celkové náklady bez letenky? Bratr je ještě student a tak šetří kde se dá. Dokázal bys navíc odhadnout jaké náklady byly nezbytné náklady? Tedy nejnižší cenu, na kterou se lze podle tebe dostat. Ty jsi z Brna? Nebylo by případně možné se tam někde sejít a popovídat si o treku? Díky moc a horám zdar.

    JS

    1. Čau,
      dík. Celkové náklady včetně zastávky v Dubaji byly asi 29k Kč. Z toho 15k letenka. A tak 1000 jsem utratil v Dubaji. Pak už jen pojištění asi 1400 Kč a pár drobností jako doprava na letiště. Takže v Nepálu jsem utratil tak 11k Kč. Poslední 3 noci jsem spal v mém oblíbeném historickém hotýlku v Bhaktapuru, tam by se dal ušetřit další tisíc, ale jinak už by se podle mě moc ušetřit nedalo. Samozřejmě byste si mohli táhnout hodně jídla s sebou a nestavovat se přes den na oběd, ale to už jsou spíš řádově stovky. Takže dejme tomu, že by to šlo stlačit na útratu v Nepálu 8-9 tisíc Kč. Píšu ti email.

Napsat komentář