První den je za mnou

První den je za mnou

Konečně se mi podařilo rozjet na pokoji internet, tak se pokusím shrnout, co se od minulého článku stihlo udát.

Let

Je to až neuvěřitelné, ale všechno proběhlo naprosto bez problému. Můj kufr vážil nakonec 27 místo povolených 20 kg. Při odbavení jsem měl na výběr mezi ženskou a chlapem. Vybral jsem si ženskou a dobře jsem udělal, neřekla ani slovo 🙂 Jediné místo, kde jsem musel asi 10 minut čekat, bylo u detektorů. V Praze na letišti jsem byl dost brzo, takže jsem měl pak ještě skoro 2 hodiny času. Pak jsme autobusem odjeli k letadélku společnosti SAS a odletěli do Kodaně, kde jsem měl čas další 3 hodiny. Po cestě k letadlu jsem koukal, kolik letadel SAS je všude kolem – je to jejich hlavní dopravní uzel. V prvním letu bylo letadlo skoro plné, zatímco na cestě z Kodaně do Tampere nás bylo na palubě tak 15-20 ze 70 míst. Během letu bych uvítal nějakou stravu a menší hluk, ale jinak to bylo v pohodě.

První okamžiky v Tampere

Po příletu na letiště (23:20 místního času) už nebyly v provozu autobusové linky, takže jsem nasedl do letištního taxi a vydal se na vlakové nádraží. Cesta mě stála €12, což je ve srovnání s normálním taxi přijatelná cena. Na nádraží jsem se potkal s mým tutorem Rikim, ten mi předal klíč od pokoje, řekl pár důležitých informací a posadil na poslední autobus směrem na Kaukajärvi, kde bydlím. Na zastávce mě čekal jeden Polák, který bydlí na stejné adrese, ale v jiném bloku. Ten mě zavedl do mého bytu a pokoje. Jaké ale bylo moje i jeho překvapení, když jsme uviděli, že mi na posteli chybí matrace!! Naštěstí měl zrovna dvě, tak mi jednu půjčil. (Ne, nebyla to ta moje.) Vybalil jsem nejnutnější věci a šel spát.

První celý den

Za první den počítám dnešek. Stalo se toho celkem dost. Asi na desátou hodinu jsem jel na univerzitu, kde mě čekal Riki. Má na starosti víc lidí a další se připojili, takže jsem se hned seznámil s asi 10 lidma. Bylo to jak s Forrestem Gumpem – prve nás bylo pár, ale během dne se k naší skupině přidávali další a další. Na konci nás bylo asi 15, takže má Forrest ještě pořád nějak náskoký 😉 Během dne jsem stihl vyplnit papíry k registraci a zaregistrovat se na univerzitě, zaplatit poplatek studentské organizaci, založit účet, koupit Finskou SIM, koupit měsíční šalinkartu, odevzdat žádost o počítačový účet a dozvědět se spoustu nových informací. Taky jsem byl na pár přednáškách – většinou prezentace o Finsku, Tampere a různých organizacích při univerzitě. Jo a taky jsem si zařídil internet na mém pokoji. To je asi tak vše, hmm, zas tak moc toho není, že? Ale unavenej jsem celkem dost…

Zítra mě čeká další perný den, ale asi už ne tolik. Krom jiného se zítra zúčastním prohlídky města autobusem, na to se celkem těším. Pokud budete mít nějaké otázky, tak neváhejte a zeptejte se v komentářích, je to jednoduché.

Tady jsou odkazy na první fotky:

Kdybyste mi náhodou chtěli něco poslat, tak moje adresa je:

Martin Malina
Keskisenkatu 6 F 35
33710 Tampere
Finland

A moje finské telefonní číslo, na kterém teď budu, je:

+358 449 408 388

Tak se mějte všichni skvěle a já… no však víte 🙂

Aktualizace: Ještě bych chtěl dodat pár dalších informací a poznatků:

Počasí

Zatím tu je kolem nuly, žádný sníh, nic moc. Můj tutor Kimmo říkal, že snad ještě nepamatuje, že by na Vánoce nebyl sníh – letos poprvé.

Bydlení

Z bydlení jsem na první pohled moc dobrý pocit neměl, asi jsem čekal, že to bude lepší. Ne, že by byl v něčem problém, ale prostě to všechno nevypadá nějak moc vábně. Ale je to v pohodě, na to si hned zvyknu 🙂 A člověk si nemůže vybírat, prostě mi přidělili místo a hotovo. Výhoda je, že mám asi to nejlevnější, co existuje – €160 za měsíc se vším všudy. Když jsem přijel, tak jsem tu byl sám, ale byly tu nějaké boty, což napovídalo, že se asi brzy někdo objeví. A taky že jo – dneska večer přijel můj první spolubydlící – je to Angličan Christopher a žije ve Finsku už 5 let. Vypadá v pohodě, tak snad i bude. Říkal, že mu nevadí, když budu používat jeho nádobí, pokud zajistím, aby bylo vždycky umyté, když ho bude potřebovat. Tak snad to nějak půjde.

One thought on “První den je za mnou

Napsat komentář